Logo
8:00 - 16:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Kemper blog
  3. Rady a tipy
  4. Tepelný zářič nebo svetr?
11.11.2016

Tepelný zářič nebo svetr?

"Tepelný zářič plynový"

 

 

Plynové tepelné zářiče již dávno nejsou doménou pouze restaurací, hotelů či podií. Cenová dostupnost dovoluje využití také na terasách rodinných domů, při zahradních párty či například při posezení s přáteli na chalupě. Na český trh již řadu let dodáváme tepelný zářič Soleado s označením NERO, BIANCO, INOX a ARKO.

Princip vytápění: Plamen hořáku s nastavitelným výkonem 5 až 12 kW, resp. u Soleado Arko s pevným výkonem 5,5 kW ohřívá perforovaný ocelový koš, z kterého je teplo odráženo reflektorem s následným působení v kruhu.

Bezpečnost: Tepelný plynový zářič lze provozovat pouze v dostatečně větraných prostorách, jelikož spalování m.j. spotřebovává kyslík, což v nevětraném prostoru může spůsobit minimálně značnou nevolnost.

Všechny Soleado tepelné zářiče jsou vybaveny tzv. termopojstkou, která sice nezabrání kritickému snížení hladiny kyslíku v uzavřeném nebo nedostatečně větraném prostoru, ale ve spolupráci s elektromagnetickým ventilem vypne přívod plynu při nekontrolovaném zhasnutí plamene vlivem např. právě nedostatku kyslíku v prostoru nebo třeba při silném větru či průvanu. Tímto je zabráněno nebezpečnému hromadění propan butanu, který jak známo je těžší než vzduch.

Soleado Nero, Bianco, Inox a Arko jsou standardně vybaveny tzv. pádovou pojistkou. Jedná se o relativně kontrukčně jednoduchý ventil, který v případě náklonu, ve spolupráci s elektromagnetickým ventilem, zastaví přívod plynu do hořáku. Tímto je zabráněno provozu tepelného zářiče při převrhnutí např. větrem nebo neopatrností. Abychom zabránili převrhnutí je vhodné, pokud to umístění dovoluje, tepelný zářič zafixovat k podložce.

Soleado Nero, Bianco a Inox jsou navíc vybaveny pilotním plamenem, tzv. věčným plamínkem. Pokud otočíte regulátorem výkonu do pozice PILOT, zůstane topidlo v tzv. STAND BY režimu, není nutné jej znovu zapalovat a v případě, že chcete znovu začít vytápět, pootočíte regulátorem výkonu do pozice MIN a hořák se znovu zapálí. Další funkcí pilotního plamene je bezpečnost. Pilotní plamen uhasne vlivem silného průvanu, větru nebo nedostatkem kyslíku, a ve spolupráci s termopojistkou vypne přívod plynu.

Proč plynové topidlo? Výhodou topidla na propan butan je zejména jeho mobilita, nezávislost na elektrické energii a relativně vysoká účinnost (cca 65%). Pomineme li vlastní potěšení ať to zní jakkoli snobsky, pozvete li rodinu, přátele, sousedy na vaši terasu, která je vybavena m.j. tepelným zářičem, je to určitá prestiž a pochvala potěší :).

"Tepelný zářič elektrický - infrazářič"

 

Quartzové elektrické infrazářiče vynikají především okamžitou účinností, kdy teplo je generováno téměř ihned po zapnutí. Efektivita není v podstatě ovlivněna okolními vlivy, jelikož infrazářiče neohřívají vzduch, ale pouze pevné částice.

Infrazářiče jsou tedy vhodné také do venkovních či často větraných prostor nebo prostor s vysokými stropy jakou jsou haly, dílny, kulturní či církevní objekty, pódia, komerční prostory apod.. Užívání infrazářičů zlepšuje tepelnou pohodu v jakémkoli prostředí, lokálně lze vytápět např. také terasy, altány, kuřárny, zimní zahrady nebo i terária, příbytky pro domácí zvířata....Infrazářiče se často využívají také pro vysoušení a temperování.

Vytápění elektrickými infrazářičemi se řadí mezi nejekonomičtější a nejefektivnější vytápění vůbec. Při kalkulaci provozních nákladů je nutno zohlednit že infrazářiče topí pouze tam kde chcete a kdy chcete. Při srovnání s jiným druhem vytápění např. konvekčním je zde obrovská výhoda ve skutečnosti, že jakékoliv topidlo, které ohřívá vzduch musíte pro aktuální tepelnou potřebu zapnout častokrát již několik hodin před požadovaným časem vašeho příchodu nebo naopak prostor je "dotápěn" i po vašem odchodu, což je ve většině případech velice neefektivní resp. neekonomické. 

Nejvhodnější  materiál používaný pro vlákno u elektrických infrazářičů je wolfram, který se navíjí do tvaru spirály, zvětší se tak povrchová plocha. Nízkoteplotní levnější alternativy wolframu jsou uhlík, nebo slitiny železa, chromu a hliníku. Uhlíková neboli karbonová vlákna jsou sice náročná pro výrobu, nicméně zahřívají se mnohem rychleji než srovnatelný ohřívač středních vln na bázi FeCrAl vlákna. 

Infrazářivky jsou většinou pokryty zlatou mikrovrstvou, lépe odráží infračervené záření směřující směrem k objektu, který má být ohříván. V důsledku toho je infračervené záření dopadající na objekt efektivnější. Zlato se používá vzhledem k jeho odolnosti vůči oxidaci s velmi vysokou odrazivostí infrazáření, přibližně 95%.

Infrazářiče jsou běžně používané v souborech infračervených modulů (kombinací několika ohřívačů pro dosažení větší plochy vytápěných prostorů).

Infračervené ohřívače jsou obvykle klasifikovány podle vlnové délky, které vyzařují. Blízké infračervené oblasti (NIR) neboli krátké vlny infrazářičů pracují při vysokých teplotách nad 1800°C, a při efektivním uspořádání v oblasti, mohou dosáhnout vysoké výkonnostní hustoty. Jejich vrcholná vlnová délka je však hluboko pod absorpčním spektrem vody, což je nevhodné pro mnoho aplikací sušení. Pro tyto účely jsou spíše vhodné křemíkové infrazářiče, které jsou schopny proniknout hlouběji.

Středně vlnné a karbonové (CIR) infrazářiče pracují při  teplotě přibližně 1000°C kdy s nimi lze dosáhnout také vysoké maximální výkonové hustoty.

Daleko (dlouho) vlnné (FIR) infrazářiče, tzv. nízkoteplotní jsou typické např. pro infrasauny nebo vytápění tzv. infrapanely. Namísto použití uhlíku, křemíku nebo vysoko energetické keramiky, které vysílají  krátké nebo střední vlny infra záření  a navíc světlo, u FIR zářičů se používají nízkoenergetické keramické desky, které zůstávají v podstatě chladné, jelikož infrazáření emituje až za jejich spektrem.

Quartzové infra lampy 

Tepelná infra lampa je v podstatě žárovka, jejímž hlavním úkolem je vytváření tepla. Spektrum záření tělesa vyzařovaného žárovkou je posunuta k produkci více infračerveného světla. Mnohé tepelné zářiče jsou vybaveny červeným filtrem, aby se minimalizovalo množství viditelného světla a reflektorem pro zlepšení efektivity odrazu.

Infrazářiče jsou běžně používané v domácnosti, v průmyslu, v gastronomii pro ohřev pokrmů resp. nádobí, pro chov zvířat, mezi které patří také plazi, obojživelníci, hmyz, pavouci. Infrazářiče mohou být také použity při lékařském ošetření jako suché teplo, kdy jiné typy léčby jsou neúčinné nebo nepraktické.

Halogenová topidla mají žárovky plněné vysoce stlačeným halogenovým plynem. Tento plyn je kombinován malým množstvím bromu nebo jodu, který působí regenerativně na atomy wolframu a tím zmírňují odpařování vlákna. Toto vede k mnohem delší životnosti halogenových zářivek. Vzhledem k vysokému tlaku a teplotě, kterou halogenové lampy produkují a jsou relativně malé, jsou vyrobené z křemenného skla, jelikož to má vyšší bod tání než běžné sklo.

Křemíkové infračervené topné prvky vyzařují středně vlnou infračervenou energii, a jsou zvláště účinné v systémech, kde je vyžadována rychlá reakce ohřívače. Trubkové infračervené lampy produkují infračervené záření ve vlnových délkách 1,5-8 um. Vlákno pracuje kolem 2 500K a produkuje kratší vlnovou délkou záření než u otevřených zdrojů. Quartzové infračervené lampy jsou instalovány před vysoce leštěné reflektory pro zefektivnění přímého záření.

Nejčastější provedení je buď čiré (s filtrem nebo bez) nebo saténově mléčně bílé křemíkové sklo s elektricky odolným prvkem, kterým je obvykle wolframový drát, nebo tenká cívka železo-chrom-hliníkové slitiny. U dražších modelů se atmosférický vzduch z trubice odstraní a naplní se inertními plyny, jako je dusík a argon. Do křemíkové halogenové lampy, se často přidává malé množství halogenového plynu k prodloužení provozní životnosti ohřívače.

Quartz wolframové infrazářiče vyzařují energii dosahující teploty až do 1500°C (středněvlnné, vlnová délka 1,6 µm) a 2600°C (krátkovlnné, vlnová délka 1 µm). Nejvyšší teploty dosáhnou během několika sekund.

Uhlíkové (karbonové) ohřívače jsou pomocí uhlíkových vláken topného tělesa schopné produkovat dlouhé, střední i krátké vlny infračervený tepla. Prostory, které mají být vytápěny, by měly být přesně specifikovány.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli