Logo
8:00 - 16:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Kemper blog
  3. Rady a tipy
  4. Plynové vařiče - stále oblíbené

Plynové vařiče - stále oblíbené

Mnoho kuchyní ať profesionálních či domácích, využívá pro stolní vaření plynové vařiče, a to především díky možnosti nastavení podstatně vyššího výkonu než u vařičů elektrických, kdy celkový výkon el. stolních vařičů je většinou omezen na 2500 W (při napětí 220-240V).

Další podstatnou a někdy zásadní výhodou plynových vařičů je okamžitá reakce na regulaci výkonu, kdy u elektrických vařičů je toto takřka nemožné (výjimku tvoří indukční vařiče, které mají ovšem svá známá specifika).

Před nákupem plynového vařiče je vhodné si prověřit, zda se jedná o vařič od prověřeného výrobce. Při výběru není nejdůležitější zda se jedná o vařič vyrobený v Číně nebo v Evropě, ale je důležité aby daný výrobce poskytoval garanci kvality a bezpečnosti. Na trhu je spousta vařičů značek, které ani při dobré gramotnosti internetu nelze spolehlivě identifikovat.

Plynový vařič je vcelku jednoduchý spotřebič, který se skládá ze samotného rámu vařiče, hořáku-ů, ovladače-ů výkonu, trysky-sek a plynového vedení s připojovacím výstupem buď nátrubkem průměr 8 až 10 mm nebo závitem G1/4“ až G1/2“. Právě kvalita zpracování a správný výběr použitých materiálů jsou důležité pro bezpečné a dlouholeté užívání plynového vařiče.

Součásti vybavení plynového vařiče, by měla být, u nás velmi podceňovaná termoelektrická pojistka (tzv. termopojistka), která zabrání úniku plynu při nekontrolovaném zhasnutí plamene. 

Součásti návodu k použití většiny výrobců je upozornění, že plynový vařič je možné užívat pouze venku nebo v dobře větrané místnosti a to z důvodu, že jakýkoliv otevřený oheň potřebuje k hoření kyslík, který v případě uzavřeného prostoru rychle spotřebovává. Opomeneme-li možnost udušení, při nedostatku kyslíku oheň uhasíná. Plamen vařiče může také uhasnout např. vyvřením pokrmu či vody nebo naopak při průvanu. Při absenci termopojistky nic nebrání plynu dále unikat z vařiče a tímto nebezpečně zamořit prostor kde při neopatrnosti může dojít k výbuchu.

Vařiče bez termopojistky jsou stále velmi oblíbené a to díky nižší ceně, ovšem v některých případech se nevyplatí šetřit.

Plynové stolní nízkotlaké vařiče, obecně nazývané kempinkové, jsou vhodné převážně pro vaření v menších kuchyních nebo při kempování. Vařiče na propan (butan) je vždy nutno připojovat k LPG lahvi spolu s regulátorem tlaku plynu obecně od 28 do 50 mbar. 

Plynové nízkotlaké velkokapacitní vařiče, jsou naopak vhodné pro vaření s požadavkem podstatně vyššího výkonu. Vařiče na propan (butan) je vždy nutno připojovat k LPG lahvi spolu s regulátorem tlaku plynu obecně od 28 do 50 mbar.

Plynové středotlaké kempingové vařiče, jsou vařiče jejichž palivem je propan (butan) v plynových kartuších nebo jsou připojeny k 2 kg LPG lahvi bez regulátoru tlaku plynu. 

Produkty můžete zakoupit v našich internetových obchodech, v kamenné prodejně Hobby Profi Market nebo u našich obchodních partnerů. Garantujeme vám kvalitu a profesionální přístup.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli