Logo
8:00 - 16:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Kemper blog
  3. Rady a tipy
  4. Otravné mouchy, nebezpeční komáři - jak na ně?
01.12.2016

Otravné mouchy, nebezpeční komáři - jak na ně?

Pořídit si lapač hmyzu, ano či ne?

Odpověď zní jednoznačně, ano, pomineme li naše pohodlí, lapač hmyzu nejen zlepší hygienu prostředí, ale také nepřímo pomáhá k ochraně zdraví. Krev sající hmyz, jak je všeobecně známo, je přenašečem různých velmi nebezpečných chorob, a ať se na nás ekologové zlobí, bez komárů se svět obejde! Ano, lapače hmyzu často zlikvidují také užitečný resp. neškodný hmyz, tento fakt lze přijmout s přiznáním, že to je daň za ochranu zdraví člověka. 

V roce 2010 kdy jsme vstoupili na český trh se značkou Kemper Goup, jsme díky UV-A lapačům hmyzu, které byly a jsou součásti našeho portfolia výrobků, získali povědomí o tom, že lze levným a efektivním způsobem likvidovat otravný resp. nebezpečný hmyz.

Záměrně zdůrazňujeme výrazy levně a efektivně. UV-A lapače hmyzu byly v minulosti doménou převážně profesionálních gastro provozů pro eliminaci "nečistých" much. Pořízení profesionálního UV-A lapače bylo otázkou několika tisíců ne li desetitisíců korun a jejich účinnost byla nevalná. Vývojem a rostoucí poptávkou lze v současnosti kvalitní UV-A lapač hmyzu zakoupit i za pár stokorun. 

Bohužel, ještě v době nedávné, mnohé "markety" zneužily neznalost zákazníků a nabízely nekvalitní a neúčinné "lapače hmyzu", které nebyly vybaveny účinným UV-A světlem, ale levnou zářivkou, která byla nabarvena fialovou barvou, navíc napětí el. mřížky bylo tak nízké, že stačilo k usmrcení jen toho nejmenšího hmyzu. Díky této nerozumné aktivitě mnozí dospěli k úsudku, že pořízení UV-A lapače jsou vyhozené peníze.

Kemper Group se od počátku vstupu na český trh, úspěšně snaží získat důvěru zákazníků zpět. V podstatě jsme byli prvními prodejci v ČR, kteří nabízeli UV-A lapače hmyzu kvalitní, účinné a za rozumné peníze. Můžeme s jistotou říci, že UV-A lapače Kemper ZAP jsou jedny z nejprodávanějších UV-A lapačů v Evropě a to díky upřímné snaze nabídnout zákazníkovi kvalitní, účinný produkt za přijatelnou cenu.

Jsme obchodní firma, živí nás prodej produktů a samozřejmě bez propagace lze být těžko úspěšný. Nicméně, garantujeme, že nabízíme za každých okolností pouze produkty, o kterých jsme 100% přesvědčeni, že jsou kvalitní a splňují svůj účel.

Úkolem UV-A lapače hmyzu je likvidovat především krev sající hmyz a mouchy bez chemických „ingrediencí“. UV-A lapač hmyzu musí být atraktivnějším pro hmyz více než člověk (teplokrevný živočich) nebo potravina. Základem pro přilákání hmyzu je účinné UV-A světlo, případně CO² a teplo.

UV-A zářivky (světlo) slouží jako atraktan v lapačích hmyzu. UV-A světlo určité vlnové délky je atraktivní pro "nežádoucí" hmyz a tímto lze snáze eliminovat jejich počet pomocí lapačů hmyzu. Buďme ovšem obezřetní jaký hmyz likvidujeme, protože kategorizaci na škodlivý a užitečný nevymyslela příroda, ale člověk.

Jaký vybrat lapač hmyzu?

Výběr lapače hmyzu je vhodné zvážit, ostatně jako u většiny produktů. Při výběru lapače hmyzu je zejména nutno zhodnotit kde jej chcete využívat, zda v interiéru, či exteriéru. V podstatě všechny lapače hmyzu, které usmrcují hmyz pomocí vysokonapěťové mřížky, je nevhodné užívat v nechráněném exteriéru, jelikož díky vlhkosti může docházet k nebezpečným zkratům a tím ke vzniku požáru nebo k poranění el. proudem. Pro nechráněné exteriéry jsou určeny pouze lapače hmyzu, které mají dostatečnou IP ochranu (min. stupeň IPX4). V suchých interiérech je možné užívat všechny lapače hmyzu, zde se nabízí výběr dle požadavku, jaký prostor chcete chránit, kde chcete lapač umístit a v neposlední řadě volba designu.

Kemper Group v letošním roce vydal prohlášení, že důrazně nedoporučuje užívat UV-A lapače hmyzu ZAP ve stájích. Ve stájích, je jak známo, výskyt much podstatně vyšší než je běžné, kdy k znečištění lapače může dojít během několika hodin. Toto varování bylo vydáno zejména proto, že mnoho uživatelů UV-A lapače hmyzu pravidelně nečistí, kdy při extrémním znečištění může dojít k nebezpečnému zkratu.

Kdy je lapač hmyzu neúčinnější?

Jak je uvedeno výše, pro hmyz je atraktivní UV-A světlo, kdy účinné spektrum vlnové délky leží za hranicí viditelnosti lidským okem. Nicméně pro UV-A lapače hmyzu je vhodné vybrat nejtmavší místo v chráněném prostoru, ve výšce alespoň 1 metr, tímto zajistíte nejvyšší účinnost. Je nevhodné umístit lapač hmyzu na parapet okna, blízko potravin, do koupelny. Dále je nevhodné umístit lapač hmyzu do bezprostřední blízkosti např. stolu, u kterého sedíte, jelikož aktivita hmyzu je kolem lapače vyšší a tímto vás hmyz může obtěžovat více, než kdybyste lapač hmyzu nevyužívali. Mějte na paměti, že lapač hmyzu může být díky vysokému napětí mřížky či instalovanému ventilátoru nebezpečný pro děti či domácí zvířata, umístěte jej mimo jejich dosah.

Provozní náklady?

Lapač hmyzu, při správné údržbě, může věrně sloužit mnoho let, nicméně UV-A zářivky mají životnost omezenou, zpravidla je to několik tisíc hodin (dle typu lapače hmyzu). Doporučujeme výměnu UV-A zářivek nejpozději po dvou letech užívání, kdy po této lhůtě ztrácejí svou účinnost.

Spotřeba energie je u lapačů hmyzu velice nízká, závislá na výkonu, obecně od 1W do 50W, tzn. provozní náklady jsou řádech desetikorun ročně.

Likvidace dle druhu lapače hmyzu:

  1. hmyz uhyne pomocí vysokonapěťové mřížky
  2. hmyz uhyne dehydratací po vtažení sacím ventilátorem do sběrné nádoby
  3. hmyz uhyne dehydratací po přilepení hmyzu na lepící fólii
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli